Przerwa w pływaniu

Pływanie po morzu bywa bardzo dużą frajdą, ale taką dobrą zabawą okazać się może także łowienie tam ryb na wędkę. Nie są to jednak zwykłe połowy, a ryby są zazwyczaj o wiele cięższe i stanowią nie lada wyzwanie dla wędkarzy, których sprzęt został specjalnie przygotowany na takie duże sztuki. Ryby morskie są w stanie ważyć po kilka kilogramów, a ich złapanie na wędkę, to dopiero nie lada wyczyn. Trzeba jednak znać się coś niecoś na obsłudze takiego kołowrotka, a wędki są mocowane na statku do specjalnych stelaży, aby ryby nie zabrały ich ze sobą w morze. Przydatny, bardziej niż zwykle może być podbierak, gdyż takich wielkości ryby, łatwiej jest wyciągnąć z wody za jego pomocą, ich waga może być trudna do utrzymania na wędce. Wilki morskie, czyli marynarze z doświadczeniem wiedzą jedno, nie można próbować wciągnąć żyłki gołymi rękami.

To może być zgubne w skutkach, bo łatwo u przecięcie skóry, a nawet urwanie palca, czy całej ręki. Siła naprężonej żyłki, takiej specjalnie plecionej bywa bardzo duża, może jej szarpnięcie zadziałać podobnie do gilotyny. Nie można więc nawet w przypływie radości pozwolić sobie na brawurę, ani próbę załatwienia sprawy bez podbieraka. Problemy tego rodzaju mają zazwyczaj wędkarze, tacy którzy łowią tradycyjnie, gdyż nie przywykli to tak, trudnych warunków, jakie panują na morzu, a to nieco większa skala niż na jeziorze. Tam wszystko jest większe, cięższe i trudniejsze. Dobrze jest wcześniej przejść odpowiednie przeszkolenie. Dobrych rad udzielają marynarze, którzy mają w swoim życiorysie wiele dni i nocy spędzonych na morzu. Ci wiedzą najwięcej o czyhających na ludzi niebezpieczeństwach. A także problemach związanych z nieumiejętnym obchodzeniem się wszelakim sprzętem.

Postój na morzu

Wydawać by się mogło to trudne do wykonania, ale takie zorganizowanie sobie postoju na morzu jest jednak możliwe, gdyż każdy niemal statek ma kotwice dotyczy to zwłaszcza większych. Taki sprzęt waży wiele kilogramów, a ma za zadanie utrzymać statek na określonej pozycji, tak żeby ten się nie przemieszczał.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?