Panele słoneczne i przyczepa kempingowa

Panele słoneczne do tej pory kojarzone są z gospodarstwami domowymi, rolnymi, przedsiębiorstwami, a także z placówkami edukacyjnymi. To dzięki nim można zapewnić sobie dostęp do darmowej energii elektrycznej. Ze zdziwieniem można jednak obserwować, że panele słoneczne coraz lepiej czują się w temacie karawaningu. Tak, również na przyczepie kempingowej można pomyśleć o montażu tychże elementów. Co należy wiedzieć na ten temat?

Zapotrzebowanie na prąd w kamperze

Rozglądając się po sklepach bez trudu będzie można znaleźć zestaw solarny na przyczepę kempingowąTak, producenci domyślają się, że wzrasta zapotrzebowanie na tego typu produkty. To dlatego w ich ofercie można znaleźć specjalne komplety, które powinny zostać odpowiednio zamontowane. Zanim jednak będzie można przejść do montażu, trzeba przemyśleć to, jakie dokładnie będzie zapotrzebowanie na prąd w kamperze, czy też w przyczepie kempingowej. Po to, aby kupić coś, co będzie się doskonale sprawdzać, służąc swoją funkcjonalnością. Z drugiej strony – trzeba wybrać taki zestaw, który faktycznie będzie w stanie zapewnić odpowiednią ilość prądu, żeby nie było go zbyt mało.

Regulator ładowania

Podchodząc do takiego zakupu, należy zapoznać się z tematem regulatora ładowania. Obecnie do wyboru dostępne są dwa modele – PWM i MPPT. Dlaczego temat jest tak ważny? Ponieważ jest to ten element, który nie tylko dba o prawidłowe ładowanie paneli słonecznych. To dzięki niemu można mieć pewność co do tego, że nie dojdzie do ich przeładowania (co mogłoby też doprowadzić do usterki). Jeżeli chodzi o podstawowe rodzaje, to najczęściej ma się do czynienia z regulatorem PWM. Bardziej zaawansowane komplety posiadają nieco bardziej rozbudowany regulator MPPT. W czym tkwi sekret tych lepszych regulatorów? Są one w stanie w znaczący sposób skrócić czas ładowania paneli znajdujących się na dachu przyczepy kempingowej. Co jest ważne, dzięki temu będzie można liczyć na większą ilość generowanego prądu.

Który zestaw solarny wybrać?

Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Jak już było wcześniej wspomniane – wszystko uzależnione jest od tego, z jaką przyczepą, czy też kamperem ma się do czynienia. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, na pewno powinien skorzystać z fachowego doradztwa. Tak, aby mieć pewność, że uda się wybrać zestaw, który nie tylko będzie wydajny, ale na dodatek będzie w stanie zapewnić długą żywotność. Tym bardziej że przyczepy kempingowe/kampery stają się coraz popularniejsze w Polsce, pozwalając na spędzenie udanych wakacji.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?