Decyzja odnośnie zostania dawcą

Wystarczy jeden „klik”, by zdecydować siÄ™ na przekazanie organów po Å›mierci.  Powszechnie wiadomo, że Å›mierć jest delikatnym tematem budzÄ…cym różne emocje. Ponadto, dla wiÄ™kszoÅ›ci ludzi wciąż stanowi temat tabu. Warto jednak przeÅ‚amać siÄ™ i porozmawiać o tym ze swoimi bliskimi, bÄ…dź odbyć dialog wewnÄ™trzny z samym sobÄ…. Bo Å›mierć nie musi wiÄ…zać siÄ™ wyłącznie z negatywami, paradoksalnie może ona również dać komuÅ› szansÄ™ na nowe życie.

W przypadku śmierci, do 70 roku życia oraz zależnie od stanu zdrowia oddawane są organy osoby zmarłej. Wyjątkiem jest podpisanie sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Warto jednak zwiększyć swą świadomość na ten temat.

Każdy w świetle polskiego prawa jest dawcą, chyba, że podpisał swoją niezgodę na ten fakt.

Jednak na całym świecie zaczyna poszerzać się uważność i wiedza na tematy dotyczące świadomego oddawania narządów.

O co w tym wszystkim chodzi?

W głównej mierze owa Å›wiadomość dotyczy posiadania oÅ›wiadczenia woli – najczęściej przy sobie. Może ona przybierać zarówno formÄ™ karty, jak i opaski na rÄ™kÄ™.

Warto tą kwestię omówić ze swoimi bliskimi, by byli zaznajomieni z poglądami i planami każdego członka rodziny.

Idea przekazywania poszczególnych narządów do transplantacji jest niezwykle szczytna i piękna. Lecz jeszcze istotniejsze jest bycie świadomym.

Wystarczy jeden „klik

W dobie rozwijajÄ…cych siÄ™ nieustannie mediów nawet zostanie Å›wiadomym dawcÄ… jest możliwe „online”.

Obecnie w internecie możemy znaleźć strony dotyczące oddawania organów, a rejestracja na nich jest bardzo prosta i może być możliwa w formie bezpłatnej. Oznacza to, że wystarczy jedno kliknięcie by zostać zarejestrowanym w bazie dawców organów.

usługi pogrzebowe na terenie Wrocławia

Dawca pośmiertny a dawstwo żywe.

Warto jeszcze zaznaczyć, jaka jest znacząca różnica między rodzajami dawstwa.

Dawca poÅ›miertny, to osoba, która nie wyraziÅ‚a sprzeciwu (wpis w CRS – Centralnym Rejestrze Sprzeciwów).

Zgodnie z kodeksem prawnym obowiÄ…zujÄ…cym w Polsce, obowiÄ…zuje tak zwana – domniemana zgoda na pozostanie dawcÄ…. Co to oznacza? W ewentualnoÅ›ci braku jawnego sprzeciwu w rejestrze CRS, taka osoba jest postrzegana jako potencjalny dawca organów.

Warto nadmienić, że zabieg pobrania narządów nie wpływa na sytuację ostatniego pożegnania. Wykonuje się go z pełnym poszanowaniem zwłok, co skutkuje niezauważalnym efektom, jeżeli np. rodzina chce jeszcze zobaczyć zmarłą osobę (otwarta trumna).

Dawstwo żywe, to zwyczajne pobranie komórek, organów lub tkanek od osoby żywej oraz zdrowej w celu uratowania życia drugiemu człowiekowi/dziecku.

Dla kogo można być dawcą żywym?

-dla krewnych w prostej linii;

-rodzeństwa;

-żony/męża;

-lub innej osoby, jeżeli w takim wypadku występuje personalne uzasadnienie. W takim wypadku konieczna jest zgoda sądu.

Każdy potencjalny dawca jest informowany o wszelakich możliwych zagrożeniach, by jego decyzja była w pełni świadoma i przemyślana.

Wystarczy jeden klik i możesz uratować komuś życie!

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?