Tłumacz przysięgły – jak znaleźć pracę

Jesteś tłumaczem przysięgłym, chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz jak się za to zabrać? W takim razie ten tekst jest dla Ciebie. W dzisiejszych czasach z jednej strony może się wydawać, że o pracę nie jest trudno, ale jak przychodzi co do czego to oferty zalewają nas z każdej strony. Tylko zazwyczaj są to oferty z kiepskim wynagrodzeniem, a umowa jest śmieciowa. Jak więc znaleźć pracę jako tłumacz? Można oczywiście przeglądać portale gromadzące oferty, ale najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie wyszukanie w wyszukiwarce biur tłumaczeń, które nas interesują, a następnie wysłanie swojego CV. CV powinno być przygotowane czytelnie, schludnie, najlepiej wykorzystać do tego program typu Canva. Ważny będzie też list motywacyjny, który nie jest wymagany, ale zazwyczaj mile widziany. Oba te dokumenty możemy przygotować po polsku, ale zrobić także drugą wersję – w języku, w którym specjalizujemy się jako tłumacz przysięgły.

Tłumacz przysięgły – lepiej zatrudnić się w firmie czy założyć własną działalność?

Odwiecznym dylematem jest także kwestia, czy lepiej pracować na swojej działalności, czy dla kogoś. To zależy od tego, co jest naszym celem I jak wolimy. Własna działalność wiąże się ze spędzaniem więcej czasu w pracy. Oprócz samych tłumaczeń, musimy też zająć się całą papierologią związaną z własną firmą. Za wszystko jesteśmy odpowiedzialni, musimy płacić podatki niezależnie od tego, jak dobrze nam idzie, czy mamy dobre zarobki. Wszystko jest na naszej głowie. Ale to rozwiązanie ma też drugą stronę medalu – jesteśmy bardziej elastyczni, możemy ułożyć godziny pracy pod siebie, brać tyle zleceń, ile chcemy. Jesteśmy “panama swojego losu”. Inaczej sprawa ma się, gdy pracujemy dla firmy.

Z jednej strony są korzyści – nie musimy martwić się, czy opłacimy podatki, czy będziemy mieć zlecenia. My wykonujemy pracę dla kogoś, a wypłatę mamy co miesiąc taką samą. Są też pewne minusy, jesteśmy “uwiązani” w miejscu przez 8h dziennie, musimy podporządkować się. Wszystko zależy więc od tego, co będzie dla nas, jako tłumaczy przysięgłych, lepsze. Jeśli zdecydujemy się pracować jako tłumacz przysięgły dla firm, sprawdzajmy o nich opinie w Internecie Wybierajmy firmy znane i z renomą, np. tłumacz przysięgły warszawa , żebyśmy się nie zawiedli.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?