Rodzaje listew przypodłogowych

Listwy i cokoły to element tworzący harmonijne zgranie się podłogi i ściany. Dają nam możliwość zespojenia ze sobą tych dwóch elementów w sposób estetyczny. Jak wiemy, producenci wypuszczają na rynek coraz więcej rodzajów listew i cokołów. Skąd możemy wiedzieć czym różnią się jedne od drugich, które są lepsze?

 

RODZAJE LISTEW:

– listwy przypodłogowe drewniane – są idealne do mieszkania wyposażonego w drewnianą podłogę, do której nie będą raczej estetycznie pasowały listwy drewnopodobne, stworzone z tworzywa sztucznego. Listwy te montuje się do ściany przy pomocy gwoździ, kleju bądź też kołków. Należy je przyciąć na łączeniach pod kątem 45 stopni i tworzy się dyskretne styki. Ten rodzaj listew daje nam duży wybór, ponieważ kształtów i wysokości jest bardzo wiele. Bardzo niskie ćwierćwałki i wysokie, z wzorami lub bez wzorów. Materiał, z którego są zrobione może być lakierowany, surowy lub fornirowany. Cena naszej listwy zależy od tego na co się zdecydujemy. Zawsze będzie inna, w zależności od jej wykończenia. Należy pamiętać że cena listwy zawsze jest podawana za sztukę, metr bieżący lub konkretnie podaną długość.

do malowania listwy podlogowe

W grę nie wchodzą komplety.

– listwy MDF – dostępne lakierowane lub okleinowe. Na rynku mamy ich różne wzory i kolory. Są idealne do pomieszczeń klasycznych i nowoczesnych. Są bardzo masywne i mocne. Profile listew idealnie współgrają ze ścianami, a dodatkowo sprawiają, że pomieszczenia staje się optycznie wyższe. Należy zaznaczyć że odpowiednik listwy okleinowej jest dużo tańszy od lakierowanej. Ludzie jednak coraz częściej decydują się na listwy lakierowane.

– listwy z PVC – jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań jeżeli chodzi o tego typu produkt. To właśnie na te listwy ludzie najczęściej się porywają. Nie ma się co dziwić. Producenci tego typu listew dają do wyboru bardzo dużą gammę kolorów i ciekawych wzorów. Dodatkowo do każdej listwy dokładają gotowy komplet łączników i mocowań.
Błędem jednak jest mocowanie ich przy pomocy klamer, lepiej zrobić to kołkami i bezpośrednio przytwierdzić je do  ściany, a następnie zasłonić od góry elementem maskującym. Listy bardzo łatwo zdemontować w razie remontu, czy też potrzeby przeciągnięcia kilku dodatkowych kabli.

– listwy z poliuretanu – charakterystyczną cechą dla nich jest to że są białe i nadają się do malowania. Są twarde, odporne na wilgoć, łatwo współgrają ze ścianą
– metalowe – stal nierdzewna lub aluminium to materiał z którego są wykonane
– ceramiczne cokoły przypodłogowe – powstałe z elementów płytek lub płytek bazowych. Mają charakterystycznie zaokrągloną górną krawędź i są mocowane do ściany przy pomocy kleju.

Istotnym elementem domu są listwy przypodłogowe pod malowanie. Podczas montażu podłogi należy mieć na uwadze to, jakie listwy będziemy chcieli potem zamontować. Ich cena jest naprawdę różna: od kilku do kilkuset złotych za metr bieżący. Dlatego dobrze zwróć uwagę już wcześniej na to, co będziesz musiał kupić i ile pieniędzy mniej więcej wydać.

Montaż listwy?

Montaż takich listw, zobrazuje Państwu poniższy filmik, zaczerpnięty z kanału youtube:

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?