Proces kremacji zwłok

Kremacja staje się coraz bardziej popularną formą pogrzebu. W Polsce jest ona wciąż kwestią dyskusyjną co może wynikać z faktu, że Katolicyzm zezwala na nią dopiero od 1997 roku. W wielu wyznaniach jest to dopuszczalna forma pożegnania zmarłego, ale są także religie kategorycznie jej zabraniające takie jak. np. Islam.

Tradycja kremacji zwłok ma swoje początki w religiach pierwotnych już 100 lat p.n.e. Dzisiaj jest najczęściej wybieraną formą pogrzebu w wielu krajach chociaż w Polsce wciąż najczęstszą formą pochówku jest tradycyjny pogrzeb.

Jeśli wiemy, że wolą zmarłego było spopielenie jego zwłok po śmierci, powinniśmy wiedzieć jak się do tego przygotować.

Kremacja – jak przygotować zmarłego?

Przygotowania zmarłego do kremacji nie różnią się bardzo od przygotowań do tradycyjnego pogrzebu. Ciało powinno zostać poddane odpowiednim zabiegom kosmetycznym a zmarłemu należy przygotować odpowiedni ubiór, który w tym przypadku może zostać zastąpiony przez całun.

Przed procesem kremacji należy przedstawić zgodę zmarłego lub rodziny na przeprowadzenie spopielenia zwłok oraz akt zgonu.

Kremacja – proces spalania

Do kremacji ciało zmarłego składane jest w odpowiedniej trumnie kremacyjnej. Taka trumna nie jest lakierowana, wykonana jest z ekologicznych materiałów, często z tektury, nie zawiera żadnych ozdób oraz materiałów niewskazanych do spalenia. Takich przedmiotów nie powinno być także w ciele zmarłego dlatego zaleca się usunięcie rozruszników serca i sztucznej szczęki. Do trumny możemy włożyć przedmioty bliskie zmarłemu pod warunkiem, że nie są wykonane z łatwopalnych materiałów.

Cały proces spopielenia trwa około 2 godzin, podczas których trumna z ciałem umieszczana jest w specjalnym piecu z powietrzem nagrzanym do 1200 stopni. Prochy zmarłego umieszczane są następnie w urnie i przekazane rodzinie.

Uroczystość pogrzebowa

Przy krematorium jest dostępna sala pożegnań. W niej podczas procesu kremacji rodzina może pożegnać zmarłego, wspominać go lub się pomodlić. Taką uroczystość możemy połączyć z odpowiednią muzyką i projekcją zdjęć z życia zmarłego.

Jeśli zmarły był Katolikiem, kolejnym etapem jest liturgia pogrzebowa odbywająca się w Kościele oraz złożenie urny z prochami w kolumbarium albo grobowcu. Ta ceremonia odbywa się najczęściej na drugi dzień na wybranym cmentarzu.

Centrum pogrzebowe pomoże także w przewiezieniu urny oraz zorganizowaniu stypy.

Urna nie musi być przewieziona przez dedykowany do tego zakład pogrzebowy. Prochy zmarłego mogą zostać przewiezione przez rodzinę zmarłego pod warunkiem zachowania zgodności z zasadami etyki. W Polsce zabronione jest rozsypywanie prochów.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?