Podróżowanie po Transylwanii

Transylwania jest niezwykle malowniczą krainą położoną na terytorium historycznego Siedmiogrodu. Obecnie Transylwania jest częścią Rumunii. Ten piękny i pełen zabytków zakątek Bałkanów pozostaje jednak nadal właściwie nieznany ogromnej większości turystów, także jeśli chodzi o naszych polskich wczasowiczów. Wydaje się to dość dziwne, jeśli zważymy, jak wiele różnorodnych atrakcji ma do zaoferowania kraina nazywana Transylwanią.
Gdybyśmy mieli wymienić trzy najważniejsze, najbardziej istotne spośród atutów dawnego Siedmiogrodu, zapewne należałoby wskazać na dziewicze piękno krajobrazu, dużą liczbę zabytków oraz niezwykłe zróżnicowanie etniczne i kulturalne.

wedrowanie po rumunii

Jeśli chodzi o czynnik wymieniony jako pierwszy, to już obejrzenie fotografii z wycieczek do Transylwanii może dać nam ogólne wyobrażenie na temat tego, jak piękna i pełna uroku jest to kraina. Jednak odwiedzając Transylwanię przekonamy się, że owo wyobrażenie było jedynie bladym cieniem rzeczywistości; w istocie, ten region, nazywany czasem rumuńską Andaluzją, jest piękny w sposób baśniowy i wystarczy jedna wizyta, aby dozgonnie zakochać się w tym pięknie. Można więc wysnuć z tego wniosek, że żadna, nawet najbardziej obrazowa i sugestywna teoretyczna znajomość danego regionu nie może dostarczyć nam tych samych wrażeń, co samodzielna wycieczka.

piata romania
Co drugiego z wymienionych czynników, to trzeba powiedzieć, że Transylwania jest regionem niesamowicie wręcz bogatym w zabytki, co w dużej mierze wynika z różnorodności etnicznej i kulturowej tego regionu. Podróżując po terytorium dawnego Siedmiogrodu spotkamy się z ogromną ilością śladów różnych kultur, z różnymi stylami architektonicznymi pochodzącymi z różnych epok. Wydaje się, że pod tym względem żaden inny rejon Europy nie ma do zaoferowania tyle, co ta rumuńska kraina. Warto również dodać, że po wielu latach zastoju gospodarczego Rumunia jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek Unii Europejskiej, co znajduje swoje odzwierciedlenie także jeśli chodzi o poziom infrastruktury drogowej. Na skutek ciągłej rozbudowy sieci dróg i autostrad, podróżowanie po Rumunii jest coraz łatwiejsze.

prawo jazdy
Wreszcie należałoby powiedzieć parę słów także o niezwykłej różnorodności etnicznej i kulturowej, z jaką możemy obcować przebywając na terenie Transylwanii. Jest to region od stuleci zamieszkiwany przez wiele mniejszości etnicznych, przez co w dużej mierze przypomina przedwojenną Polskę, chociaż jest o wiele bogatszy kulturowo i etnicznie.

Reasumując, można powiedzieć, że wycieczka do Transylwanii jest przedsięwzięciem, które z całą pewnością zasługuje na rozważenie, zwłaszcza jeśli pasjonuje nas odkrywanie zapomnianych, nieznanych krain, w których możemy odnaleźć piękno, tradycję i różnorodność przejawiające się w wielu rozmaitych postaciach.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?