Najważniejsze atrakcje Budapesztu

Wycieczka do Budapesztu to sposób na ciekawe spędzenie czasu w pięknym otoczeniu. Nie bez powodu jest ono uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Budapeszteński Parlament, Zamek Królewski, Góra Gellerta – to jedynie kilka z wielu niesamowitych miejsc w stolicy Węgier. Zapraszamy do zapoznania się z opisem miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić, jeżeli odwiedzamy Budapeszt.

Nieco historii

Budapeszt powstał w wyniku połączenia trzech pobliskich miejscowości: Budy, Obudy oraz Pesztu. Przez środek stolic Węgier przepływa Dunaj. Połączenie pomiędzy dwoma przeciwległymi brzegami miasta stanowi Most Łańcuchowy – pierwszy z zabytków, które w Budapeszcie należy zobaczyć. Na jego bokach znajdują się wykute w kamieniu podobizny lwów – jeden z symboli miasta. Takie rzeźby znajdziemy w kolejnym ciekawym zabytku Budapesztu, jakim jest Parlament. Stanowi on niemalże wizytówkę miasta – prawdziwa architekturalna perełka, z imponującym wnętrzem, gdzie znajdziemy wspaniałe obrazy, freski i rzeźby, także z mnogością zdobień na zewnątrz.

parlament budapesztPrzebywając w pobliżu Parlamentu, warto jest później wstąpić do Zamku Królewskiego, który pamięta jeszcze czasy średniowieczne. Choć nie jest on wiernie zrekonstruowany (ze względu na zniszczenia powojenne, należało dokonać jego renowacji w XX wieku), to zachował swój urok po dziś dzień. Tam gdzie władca, jest również religia, dlatego warto jest poznać miejscowe kościoły. Do najważniejszych należy Bazylika św. Stefana, z której roztacza się widok na całe miasto. We wnętrzu tego sakralnego obiektu znajdziemy relikwię w postaci zmumifikowanej ręki świętego, który jest patronem miasta. Nasze kroki możemy także skierować w stronę Kościoła św. Macieja. To tam odbyła się koronacja ostatniego króla Węgier, wywodzącego się z linii Habsburgów. Na pewno będziemy pod wrażeniem znajdującej się tam kopuły, która liczy przeszło 90 metrów. Na zachwyt zasługują również ciekawe freski, stworzone przez artystów z ubiegłego wieku.

Coś dla ciała, coś dla ducha

Jeżeli nasza wycieczka Budapeszt nie będzie zawierać atrakcji również dla naszego ciała, to nie będziemy mogli powiedzieć, że poznaliśmy stolicę Węgier. W końcu słynie ona z term i basenów, umieszczonych na terenie Wyspy Małgorzaty, które znajdują się w pięknych secesyjnych budowlach. Ceny za wstęp do kąpieliska nie są wysokie, a jest to atrakcja, którą z pewnością będziemy długo wspominać. W pobliskich restauracjach możemy spróbować lokalnych specjałów, takich jak langos czy salami.

langos

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?