Czym najlepiej myć podłogę?

Odkurzacz, szczotka, mop i woda często nie wystarczają, aby odpowiednio wyczyścić podłogę. Do mycia posadzki mogą być potrzebne specjalne środki czystości, najlepiej dostosowane do wymagań danej powierzchni. Inny płyn nadaje się do paneli, a inny do podłogi drewnianej czy do płytek ceramicznych.

zalety mopa

Czym myć podłogę drewnianą?

Jeśli w domu posiadamy podłogę z naturalnego drewna, musimy pamiętać, że ten materiał nie lubi nadmiaru wody. Pod jej wpływem pęcznieje i rozwarstwia się. Najlepszą metodą jest impregnowanie drewna raz na miesiąc. Pozwoli to chronić naturalne właściwości surowca i ograniczyć przywieranie brudu. Aby zapobiec pozostawaniu smug, skutecznym sposobem czyszczenia podłogi jest tzw. „system ósemkowy” z użyciem mopa obrotowego. Niektóre podłogi drewniane wymagają pastowania. Starą warstwę można usunąć benzyną i terpentyną, a następnie osuszyć podłoże i wypolerować miękką, bawełnianą szmatką. Do pastowania tego typu powierzchni można użyć środka nabłyszczającego. Każda jego warstwa wzmacnia posadzkę i maskuje ubytki w drewnie lub przebarwienia.

Jak pielęgnować panele podłogowe?

Panele podłogowe charakteryzują się większą odpornością na wodę niż drewniana posadzka. Odpowiednie do ich czyszczenia są wilgotne nakładki na mopa. Tutaj należy podkreślić zalety mopów obrotowych, które idealnie odsączają wodę z nakładki, bez konieczności moczenia rąk. Inną zaletą mopów obrotowych jest funkcja nakładki wielokrotnego użytku. Panele można myć wodą z odrobiną octu. Należy unikać płynów z dodatkiem amoniaku, który powoduje matowienie powierzchni. W przypadku paneli podłogowych, aby uniknąć smug, trzeba myć posadzkę zgodnie z ułożeniem paneli, nie w poprzek.

Czym czyścić płytki ceramiczne?

Terakotę i szkliwiony gres wygodnie czyści się ciepłą wodą z dodatkiem płynu do zmywania naczyń, mydła lub płynu do podłóg. Jeśli chcemy nadać takiej powierzchni połysku, można użyć płynu nabłyszczającego do zmywarek. Najwięcej brudu zbiera się w fugach, dlatego można potraktować je wodą z octem i sodą oczyszczoną.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?